Vymydlené jaro

14.03.2021

Myslela jsem si, že na nic nového v uklízení už nepřijdu a že zónový úklid je ideální pro všechny. Díky mým milým a šikovným kurzistkám jsem se zase posunula dál a byla ,,donucena" zkusit jiný systém uklízení.

O úklidu podle zón jsem psala ZDE.

Aby nebyly kurzy jednotvárné a nudné, zkusila jsem malý experiment. Čeká nás poslední týden kurzu podle tohoto ,,manuálu" a některé účastnice hlásí, že jim vyhovuje víc než uklízet po jednotlivých místnostech. V kurzu Vymydlený velikonoční zajíček jsme zkusily úklid rozdělit podle činností, ne podle míst. 

První týden jsme odhodily hadry a smetáky a věnovaly se ,,vyhazování". Zbavovaly jsme se věcí, které jsou nenávratně rozbité (vyhodit!), oblečení, které nám nesluší nebo nepasuje (poslat dál), dekorací, které nemilujeme, prošlé kosmetiky a léků. Neopomněly jsme probrat i ,,papírovou" část našich domácností a řádily jsme i v kuchyni, tam se vždycky nějaký vynález, který nenašel uplatnění v praxi, najde! Každý všední den jsme se zaměřily na jednu oblast a věnovaly jí tolik, kolik každé z nás čas dovolil. A věřte, i za deset minut se dají nalézt poklady a ulevit domácnosti.

Druhý týden jsme díky provětrání prostorů měly zjednodušenou práci a vrhly jsme se na mytí ,,vnitřků". Ano, malinko jsem taktizovala a tušila, že když se znovu ponoříme do skříněk, šuplíků, komod, knihoven a stolů, najdou se ještě věci, které naše domovy opustí. Plány jsme tak plnily na 120% :-) Myly jsme a ještě se lehce svezly na vlně třídění z prvního týdne. Dostalo se i na útroby spotřebičů. Pračky, myčky, konvice, trouby, lednice,...všechny měly svůj wellness den.

Třetí týden se nesl v duchu praní a péče o prádlo. Samozřejmě jsme se nebabraly celý týden s běžným praním oblečení! Vypraly jsme snad veškeré bytové textilie, které Vás napadnou, čistily jsme boty, nedovolily jsme, aby se nám nahromadilo nevyžehlené prádlo, vyřešily jsme potřebné opravy a ,,zazimovaly" textilní roušky. 

Čtvrtý týden se drhlo a leštilo jako o život. Zavřely jsme uklizené úložné prostory a vyladily jsme jim fasádu. Kuchyně se rozzářily, z obkladů zmizely stopy po kapkách, smítko prachu, aby v našich domácnostech člověk pohledal! Začíná být vidět, že jsme nezahálely a naše byty a domy jsou skoro připravené na příchod jara. V plánu byla zahrnuta i okna. dokonce ve dvou variantách. Každý den v jedné místnosti nebo sobotní akce, kterou jsem chtěla zrealizovat já. Počasí ale zavelelo počkat.

Pátý týden nás teď čeká. Pracovně jsem ho nazvala velkým podlahovým týdnem. Trochu se protáhneme, mopy necháme odpočívat a vytřeme postupně všude pěkně ručně. Kurz by nebyl kompletní, kdybychom si nezopakovaly rutiny, ty nás od pondělí taky neminou!

Milé účastnice kurzu, moc Vám děkuji za možnost vyzkoušet něco jiného, ale také báječně funkčního. Díky za Vaši píli a veselou atmosféru, která panovala po celou dobu kurzu. Už teď se nemůžu dočkat, až 12. dubna vypukne Svěží jarní uklízení! Tam už ale nečekejte velký hloubkový úklid, ale tipy, jak udržet pořádek s co nejmenší námahou v co nejkratším čase, protože už všechny budeme chtít být víc venku. Brzy se budete moct hlásit.

Vaše Veronika