Výpadky a výluky
Uklízení je moje vášeň, zaměstnání, relax, sport i koníček, ale rozhodně nejsem dokonalá a i mně se stane, že někdy vynechám, něco nestihnu, zapomenu. Jak si poradit s výpadky v našich pravidelných úklidových rituálech a rutinách? Abych vám mohla dobře odpovědět, musíme si uvědomit, že existují různé druhy výluk. Podle délky trvání, měřítka výpadku a počtu a stavu členů domácnosti, kteří jsou zrovna přítomni. Pojďme se na výpadky podívat trochu podrobněji. Ke každému typu se vám pokusím přidat radu, jak rychle zažehnat důsledky.
Totální výpadek vypadá nevinně, ale i on má svá rizika. Když celá rodina odjede na dovolenou a u nás doma nikdo neúřaduje, maximálně sousedka zajde zalít květiny. Zní to jako pohádka, ale dřív jsem bývala nervózní i z takového výpadku. Měla jsem přesně stanovený harmonogram a odjezd mi ho narušil. Nijak mě neuklidňovalo, že i když ve čtvrtek neomyju wc podle plánu, nikdo mi ho neušpiní. Na tom už jsem zapracovala a pochopila, že kde pád dnů nikdo není, nepořádek nevzniká. Uff! Všemi deseti ale doporučuji odjezd z uklizeného. Neznamená to, že máte lítat jako hadr na koštěti, ale v rámci možností si už předem zjednodušte návrat domů. Nenechávejte koš na prádlo nacpaný k prasknutí. I bez toho budete mít praní až nad hlavu. Vyneste odpadky, ať se nevrátíte do šíleného odéru. Zkuste mít i myčku prázdnou, ať špinavé nádobí v ní taky ,,nezavoní".
Rozlítaný den/víkend To jsou dny, kdy jezdíme na výlety, na nákupy, po doktorech a doma se sem tam mihneme. Na nějaké uklízení není moc pomyšlení. Jsme rádi, že si dáme svačinu a zase pádíme. Tím pádem nepořádek vzniká a hrozí i pořádný bugr. Nádech, výdech! Nehrajeme o setiny vteřiny, nejsme závodníci, a tak si vždycky uvědomte, že si můžete ušetřit čas a nervy. Čím? Nákupy, které domů dopravíte, hned vykliďte a vše rozneste na svá místa. Budete si děkovat, že nemusíte po posledním návratu z pochůzek a pojížděk vybalovat patnáct tašek. Po svačině, kterou při troše štěstí taky zhltnete doma, skliďte nádobí. I to vám zpříjemní návrat domů po náročném dnu. Jestli se doma i převlékáte, postarejte se i o to, aby oblečení bylo hned tam, kam patří. Ve špíně, ve skříni, na místě, kam skládáte roznošené věci. Jednoduše, nepřidělávejte si vlastní zbrklostí, šíleným a zbytečným spěchem a lajdáctvím práci.
Výpadek plánovaný/neplánovaný Když víme, že nebudeme stíhat vše, co bychom chtěli, máme trochu výhodu. Můžeme totiž předem zvolit taktiku boje proti nadměrnému zaneřádění domácnosti. Určete si priority a plňte jen ty nejdůležitější úkoly. Bez ustlané postele se jednou svět nezboří a rozhrabané peřiny ani nemají tendence se hromadit a množit. To se o nádobí říct nedá. Trocha prachu při výpadku prachovky není žádná tragédie, ale uschlé kytky už těžko vzkřísíte. Proto dávejte přednost akutnějším úkolům. Stejnou taktiku zvolte i při náhlém a neplánovaném výpadku. Budete jen v nevýhodě, protože budete muset improvizovat a volit si důležité úkoly za pochodu.
Začátečník/mazák Jste v úklidu začátečník a nemáte ještě všechno důkladně zažité nebo jste mazák a s rutinami si tykáte a už dávno víte, co v úklidu chcete? Jako začátečníka vás výluka asi rozhodí o něco víc, ale zkuste nepanikařit a svým vlastním tempem se vrátit ke svým úklidovým návykům, i když jsou ještě čerstvé a nemáte je úplně vryté pod kůži. Pro ty, kteří jsou v úklidu už zběhlí, není návrat do zaběhlých kolejí tak náročný, ale nemyslete, i takoví profíci můžou propadnout panice.
Vykolejení Když se z menší výluky stane trochu katastrofa, i to se dá napravit. Zkuste svůj úklidový vůz dostat zpátky na trať pomocí mého oblíbeného článku NEPLAČTE NAD ROZLITÝM MLÉKEM .
vaše Veronika