Pro nováčky

28.02.2021

Právě jste dostali klíče od svého prvního bytu nebo stěhování plánujete? Máte pocit, že vůbec netušíte, co uklízení vlastního domova obnáší a trochu se bojíte, že s hadrem v ruce musíte trávit nekonečné hodiny, aby Vaše první domácnost vypadala jako ze škatulky? Pokusím se zavzpomínat na své nesmělé začátky a sepsat Vám pár moudrých rad, které by se mi tenkrát hodily.

Rozpočet v mladých domácnostech nebývá nejveselejším tématem k večernímu povídání a co si budeme povídat, komu by se chtělo utrácet za čistící prostředky? Dnes je ale výběr opravdu veliký a můžete si koupit funkční čistič za pár korun. Pokusím se jmenovat spíše ty k přírodě šetrnější, ale za dobrou cenu. 

U mě je základem octový čistič RinGO. Litr vyjde asi na 30 Korun a má široké využití. Na běžný úklid ráda využívám čistící prostředky z řady Real Green clean. Hezky voní, jsou šetrné a fungují. Výhodou jsou i opravdu příznivé ceny. Z této řady používám prostředek na podlahy, toalety a univerzální čistič na plochy s rozprašovačem. Na vany, umyvadla a dřezy se mi osvědčil Cif cream. Na nádobí se držím klasického Jaru. S touto základní výbavou už dovedete udržet doma čisto a rozpočet si nezruinujete. Mnohem více recenzí a tipů najdete ve článku Čistící arzenál.

Rozkaz zněl jasně! Nestrávit úklidem mládí a zároveň mít pořádek. Jde to! Když dodržíte pár základních pravidel, údržba pořádku bude hračka.

  • Věci májí svoje místa! To je úplný základ, který opakuji skoro v každém článku. Najděte co nejrychleji všem věcem jejich místa a důsledně na ně vše vracejte. Věřte, vyplatí se to. Nikde se nic nepovaluje a nemusíte nic hledat! To je veliká výhoda.
  • Stanovte si RUTINY.  také o nich píšu častěji než často, ale bez nich by moje domácnost byla namydlená! Každý den mě stojí jen pár chvil, ale díky nim nemusím nikdy řešit velký nepořádek. Zkuste dát rutinám šanci i Vy. Pro pořádek je rychle zopakuji, ale výše jsem vložila dva odkazy na články, které už jsem o rutinách psala. Věřím, že jich bylo za ty dva roky víc a zmínky o nich najdete opravdu skoro ve všech mých textech :-)  1) Stlaní, 2)Povaleče = vše uklízet na místa, 3) Uklizený stůl, 4) Omyté nádobí, dřez a povrch linky, 5) Čistá vana/sprchový kout a umyvadlo.

Bavte se! Nedělejte si z údržby pořádku bubáka! Chápu, že uklízení považuje za koníčka málokdo, ale není to tak strašný opruz. Kdy jindy si můžete pustit muziku a rozjet to na plný pecky? Doporučuji tedy sluchátka a ohledy na sousedy. Protančíte bytem, zazpíváte si a ani si nestihnete všimnout, že už je úklid za Vámi.

Buďte originální! Moc ráda radím a píšu různé tipy. Snažím se, aby byly využitelné pro velkou většinu domácností, ale každý domov je jiný a svůj. Proto i uklízení přizpůsobte svým představám a prioritám. V ,,opravdovém" nepořádku se nelíbí asi nikomu z nás, ale drobnosti se často liší. Někdo nad pár drobky mávne rukou, jinému naskočí kopřivka... Promyslete si, co zrovna Váš domov nejvíc potřebuje a rozvrhněte si vlastní úklid. Věnujte tomu jedno posezení s kávou a uvidíte, jak všechno bude šlapat.

Přeji Vám krásné samostatné hospodaření, a když si nebudete s úklidem vědět rady, Uklízejte s grácií je tady pro Vás.

Vaše Veronika